Zp�t

Veselé "sladkodřevění"

HITBOX č.12 (1997)

Tak nějak by se mohl volně přeložit název CD Merry Axemas s podtitulem A Guitar Christmas (kytarové vánoce). Zaujala mne už nekonvenční veselost obalu. Jásavé barvy, kašpárek koukající do krbu, kde plápolá kytara, na krbu zavěšené punčošky, z kterých vykukují malé kytarky. Na každé punčoše jméno - a ne ledajaké: J. Beck, S. Vai, J. Satriani, S. Morse, J. Perry, R. Sambora... Nevěřícně kroutím hlavou a otáčím na booklet. Z něj se na mně šklebí jiný kašpárek, který pod vánočním stromkem tluče kytarou o zem, až lítají třísky. Seznam skladeb a interpretů mi potvrdil, že se tu ke spolupráci sešla ďábelská sestava a vánoce v jejich podání nemohou být jiné, než pekelné. To je důvod, proč do přehrávače vsunuji odporně růžovoučký a nečitelný disk pln napětí a obav. Přehrávač na mě spiklenecky mrkl a na displeji ukázal, že nás čeká bezmála třičtvrtěhodina překvapení. Nemýlil se.

O zahájení se postaral Kenny Wayne Shepherd. Otrocké převedení jednoduchého popěvku do kytarové podoby, se po vstupu hamoundek a bicích rozvířilo do podoby bigbeatu z konce šedesátých let. Jako bych slyšel staré dobré Ten Years After. Všichni jsme tenkrát obdivovali rychlost, jakou svým sólům dával Alvin Lee. Jeho duch dýchl z beden a sfoukl mi svíčky, které jsem si na dokreslení atmosféry zapálil.

Svíčky opět vzplály, protože je Eric Johnson rozdmýchal k životu nádhernou atmosférou, podporovanou zvonivou španělkou. Tohle je tak opravdově vánoční, že i umělý stromeček sám vyskočil z krabice a pyšně rozvinul své větvoví. Přivírám oči a celé čtyři minuty saju muzikantskou pohodu...je to dokonalé.

Pohoda pokračuje. Andělské chóry doprovázené bluesovou (překvapivě) slide kytarou Jeffa Becka mě doslova uzemnily. Ten chlap umí tak, že se můj stromeček v návalu citů sám ověšel ozdobami. Spolu se necháváme konejšit známou americkou lidůvkou v tak něžném podání, jaké jsem ještě v životě neslyšel. Ten pán skutečně umí...!

Tohle je podpásovka. Brian Setzer Orchestra mně právě zrušil vánoce. Jeho swing band spustil Jingle Bells od podlahy, až mi opadalo jehličí. Ne, že by to neuměli, jen pohoda je v trapu.

Joe Satriani měl asi tendenci to napravit. Tichá noc, svatá noc se z jeho kytary táhla jako dým z purpury. Škoda té střední a příliš dlouhé exhibice uprostřed. Vždyť my víme, že jsi virtuoz, ale vrať nám, prosím, ducha vánoc! Dík.

Steve Morse, v současnosti člen legendárních Deep Purple, oblékl své aranžmá do Bachovských variací, ale vzadu mu čouhá příliš syntetický podolek. Ta zvuková "pilka" mi nařízla opadaný stromeček.

Steve Vai sice zahájil zvonečky, ale dál už je to převážně prstová ekvilibristika. Neučesaná jazzárna poskládaná z běhů (je vidět, že ho školil Satriani). Přílišná dokonalost vymýtila kouzlo vánoc. Stromeček se zlomil v pase.

Joe Perry si odskočil z Aerosmith, ?poslajdoval? si Presleyho Blue Christmas. Za zády mu sekundovala kapela, tvářící se jako vesnický country šraml. Snad ve snaze vytvořit dobovku. Byl-li to záměr, vyšel perfektně, bylo-li to míněno jako vánoční ... Sorry, zaskočila mi kůstka v krku.

Alex Lifeson se rozhodl pro lidovku The Little Drummer Boy. Obával jsem se, že až ten malý bubeníček spustí, budu moct své vánoce definitivně ukončit, ale tak skvělou aranž chtěla slyšet i ta kůstka. Díky Alexi, zachránil jsi mi život a dokázal, že méně je více.

Richie Sambora se u Bon Joviho takhle asi nevyřádí. Vzal to sice trochu zkrátka, ale o to vznosněji. Pochválil bych ho víc, ale chytil mi stromeček, tak letím hasit.

Při likvidaci požáru mi pomáhá Lennonova Happy Xmas (War Is Over), v podání Japonečka jménem Hotei. Zpočátku to vypadalo, že mě ukolébá, ale gradace počtu not, silně konkurující kulometu, prozradila, že nějaký kamikadze nemůže mít o vánocích ani šajn. V tom fofru jsem i stromek vyhodil. Škoda, poslední půlminuta byla překrásná.

Neřekl bych, že tohle je vánoční album. Spíš trochu nesourodý studijní materiál o tom, co vše lze z jednoduchého, v tomto případě vánočního, povětšinou lidového, motivu vykouzlit. Vědět tohle na začátku, nechal bych si vánoce na vánoce a hleděl bych se od těch pánů muzikantů hodně rychle něco přiučit. Ostatně, co mi v tom brání? Snad do vánoc ještě něco pochytím.

Precedens

DOORS

Výběr

Žbirka

Osbourne

Oldfield

Nedvěd

Madonna

Clapton

BRUTUS

Hanson

Mute Deafnes

Kasl

IMBRUGLIA

NO GUITARS...

Ledecký

Axemas

Vltava

Offspring

Titanic

Kontakt na správce stránky: webadmin@machata.cz